Korupcijos prevencija

Paskutinį kartą redaguota: 2024-02-26 08:00

TEISINĖ INFORMACIJA

Kėdainių profesinio rengimo centro 2024–2028 metų korupcijos prevencijos programa
2021-2023 metų korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo priemonių plano rezultatai
Pareigų, kurias einantys asmenys privalo deklaruoti privačius interesus, sąrašas
Kėdainių profesinio rengimo centro dovanų, gautų pagal tarptautinį protokolą ar tradicija, taip pat reprezentacijai skirtų dovanų perdavimo, vertinimo, registravimo, saugojimo ir eksponavimo tvarkos aprašas
Veiksmų Kėdainių profesinio rengimo centre gavus neteisėtą atlygį tvarkos aprašas
Informacijos vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu teikimo ir tvarkymo Kėdainių profesinio rengimo centre tvarkos aprašas
Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymas dėl Kėdainių profesinio rengimo centro direktoriaus nusišalinimo
Antikorupcinio elgesio kodeksas
Viešųjų ir privačių interesų derinimo ir nušalinimo tvarkos aprašas
Pareigybių, į kurias, prieš skiriant asmenį, numatyta pateikti rašytinį prašymą Specialiųjų tyrimų tarnybai, sąrašas

Teisės aktai, reglamentuojantys kovą su korupcija ir korupcijos prevencija

Tarptautiniai teisės aktai:

Jungtinių Tautų konvencija prieš korupciją

Lietuvos Respublikos teisės aktai:

Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymas;
Lietuvos Respublikos nacionalinė kovos su korupcija 2015-2025 metų programa;
Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos įgyvendinimo 2015–2019 metų tarp institucinis veiklos planas;
Korupcijos rizikos analizės atlikimo tvarka;
Teisės aktų ar jų projektų antikorupcinio vertinimo Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyboje taisyklės;
Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimas “Dėl teisės aktų projektų antikorupcinio vertinimo taisyklių patvirtinimo”;

Valstybės ar savivaldybės įstaigų veiklos sričių, kuriose egzistuoja didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė, nustatymo rekomendacijos.

Lietuvos Respublikoje korupcijos prevenciją vykdančios įstaigos:

Lietuvos Respublikos Vyriausybė
Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba

Už korupcijos prevenciją Kėdainių profesinio rengimo centre atsakingas asmuo – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Olga Zaborskienė, tel.+37061000824, el.p. o.zaborskiene@prc.kedainiai.lm.lt

ANTIKORUPCINIS ŠVIETIMAS

Korupcija (lot. corruptio  – „gadinimas“, „papirkimas“) yra suvokiama kaip bet koks valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens elgesys, piktnaudžiavimas patikėta galia, siekiant asmeninės naudos.

Korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos

Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatyme numatyta, kad korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos yra:
- kyšininkavimas; tarpininko kyšininkavimas; papirkimas; piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi arba įgaliojimų viršijimas; piktnaudžiavimas oficialiais įgaliojimais; dokumentų ar matavimo priemonių suklastojimas; sukčiavimas; turto pasisavinimas ar iššvaistymas; tarnybos paslapties atskleidimas; komercinės paslapties atskleidimas; neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas; nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimas; kišimasis į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą; kitos nusikalstamos veikos, kai tokių veikų padarymu siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo arba nuslėpti ar užmaskuoti kyšininkavimą ar papirkimą.

Teisinė atsakomybė:
- Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 225–230 straipsniuose numatyta baudžiamoji atsakomybė už korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas – kyšininkavimą, papirkimą, piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir kt.
- maksimali galima bausmė už kyšininkavimą, kai kyšio vertė didesnė nei 250 minimalaus gyvenimo lygio (MGL), – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų;
- baudžiamoji atsakomybė numatyta ir kyšio davėjui – maksimali galima bausmė už papirkimą – laisvės atėmimas iki ketverių metų.

Metodinė medžiaga:

https://www.emokykla.lt/upload/files/2023/10/26/atikorupcinis-ugdymas.pdf
https://www.stt.lt/data/public/uploads/2023/05/pagrindiniai-zingsniai-0524-final.pdf
https://www.stt.lt/data/public/uploads/2023/05/pranesmas-23-05-24-smsm.pdf
https://www.stt.lt/data/public/uploads/2023/05/2023-05-24-svietimo-istaigos-daina-pastuoliene.pdf
https://www.stt.lt/korupcijos-prevencija/mokomoji-ir-metodine-medziaga/metodine-pagalba/7617

TOLERANCIJOS KORUPCIJAI LYGIO NUSTATYMAS
Tolerancijos korupcijai nustatymas – Kėdainių profesinio mokymo centro darbuotojų kasmetinė anonimiškai vykdoma apklausa apie korupciją, jos toleravimą arba netoleravimą. Nuo apklausos rezultatų priklauso, kokių ir kokia apimtimi reikėtų korupcijos prevencijos priemonių ir veiksmų įstaigoje. 
PRANEŠĖJŲ APSAUGA

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (toliau – Įstatymas) – įtvirtina asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, apsaugos mechanizmą. Įstatymas taip pat nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą. 

Pagal Įstatymą informacija apie pažeidimus teikiama dėl:

- pavojaus visuomenės saugumui ar sveikatai, asmens gyvybei ar sveikatai; pavojaus aplinkai; kliudymo arba neteisėto poveikio teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ar teismams vykdant teisingumą; neteisėtos veiklos finansavimo; neteisėto ar neskaidraus viešųjų lėšų ar turto naudojimo; neteisėtu būdu įgyto turto; padaryto pažeidimo padarinių slėpimo, trukdymo nustatyti padarinių mastą; kitų pažeidimų.

Pranešimus pateikusiems asmenims taikomos apsaugos, skatinimo ir pagalbos priemonės Įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka:

- saugių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų užtikrinimas; asmens konfidencialumo užtikrinimas; draudimas daryti neigiamą poveikį asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą; teisė gauti atlyginimą už vertingą informaciją; teisė gauti kompensaciją; nemokamos teisinės pagalbos užtikrinimas; atleidimas nuo atsakomybės.

AKTUALŪS TEISĖS AKTAI:

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimas Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo 

PRANEŠIMO PATEIKIMO BŪDAI:

Pateikti pranešimą apie pažeidimą užpildžius pranešimo formą, galite:

- Vidiniu pranešimų teikimo pasitikėjimo kanalu, el. p. pasitikėjimo.kanalas@prc.kedainiai.lm.lt;
- Raštu pateikti informaciją apie pažeidimą galite tiesiogiai atvykus pas atsakingą subjektą adresu, Šėtos g. 105, Kėdainiai, 58117.
- Paštu informaciją apie pažeidimą galite atsiųsti paštu adresu Šėtos d. 105, Kėdainiai, 58117, su žyma ant voko nurodant žymą ,,ATSAKINGAM SUBJEKTUI ASMENIŠKAI“.
- Kompetentingai institucijai Lietuvos Respublikos prokuratūrai tiesiogiai el. p. praneseju.apsauga@prokuraturos.lt

Pranešimą apie pažeidimą Centre gali pateikti bet kuris Asmuo, kurį su Centru sieja ar siejo darbo santykiai arba sutartiniai santykiai (konsultavimo, rangos, stažuotės, praktikos, savanorystės ir pan.).

Užtikriname asmens ir jo pateiktos informacijos konfidencialumą.

Jeigu asmuo, teikiantis informaciją apie pažeidimą, nori pateikti laisvos formos pranešimą, o ne užpildyti nustatytą Pranešimo apie pažeidimą formą, tokiame pranešime jis privalo nurodyti, kad pranešimas teikiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Pranešėjų apsaugos įstatymu.
Pranešimo formoje prašomi pateikti Asmens duomenys reikalingi identifikuoti Asmenį sprendžiant klausimą dėl Pranešėjo statuso jam suteikimo

INFORMUOKITE APIE KORUPCIJĄ

Informaciją apie pastebėtus korupcijos atvejus Kėdainių profesinio rengimo centre galima pateikti:

-  atvykus į Kėdainių profesinio rengimo centrą ir pateikus rašytinį pranešimą direktoriaus įgaliotam asmeniui (Šėtos g. 105, 58117 Kėdainiai);
- atsiuntus pranešimą paštu (Šėtos g. 105, 58117 Kėdainiai);
- atsiuntus pranešimą el. paštu korupcija@prc.kedainiai.lm.lt;
- užpildžius Specialiųjų tyrimų tarnybos rekomenduojamą Pranešimo apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus formą, kurią galima pateikti el. paštu pranesk@stt.lt;
- paskambinus Specialiųjų tyrimų tarnybai visą parą veikiančiu karštosios linijos telefonu (8 5) 266 3333, pranešus el. paštu stt@stt.lt, faksu (8 5) 266 3307 arba palikus pranešimą interneto svetainėje.

ATSPARUMO KORUPCIJAI LYGIO NUSTATYMAS

Atsparumo korupcijai lygio nustatymas – atsparumo korupcijai reikalavimų įgyvendinimo vertinimo tikslas – kasmet įsivertinti atsparumo korupcijai reikalavimų vykdymą Kėdainių profesinio mokymo centre bei pasitikrinti, ar pakankamai yra imamasi veiksmų, kuriant ir įgyvendinant korupcijai atsparią aplinką Centre.

Kėdainių profesinio rengimo centro AKL nustatymas už 2023