Dėmesys gimtajai kalbai

2023 04 04

Baigėsi 2023-iųjų metų Lietuvių kalbos dienos, kurios Valstybinės lietuvių kalbos komisijos iniciatyva kasmet rengiamos vasario – kovo mėnesiais.

Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.

Tradiciškai prie gražios ir prasmingos iniciatyvos, atkreipiančios dėmesį į svarbiausią tautos vertybę – kalbą,  prisidėjo ir Kėdainių profesinio rengimo centras.

Vasario 21 d., minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, parengtas Centro mokinių minčių apie gimtąją kalbą žemėlapis, vyko piešinių konkursas „Gimtosios kalbos spalvos“. Visi darbai buvo įdomūs, išradingi, kūrybiški.  Meniškiausiu darbu pripažintas Ernesto Prancelevičiaus (SV22-3 gr.), jis ir tapo šio konkurso nugalėtoju. II vieta skirta Gabrielei Budrytei (M21-3 gr.) , o III – Simonai Gėgžnaitei (K22-3 gr.).

Vasario 28 d. nuotoliniu būdu susitikome su žurnalo „Gimtoji kalba“ vyriausiąja redaktore Rita Urnėžiūte, kuri papasakojo apie Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus Lietuvoje ir svetur.

Kovo 16-ąją, Knygnešio dieną, M22-3 grupės mokiniams vyko netradicinė pamoka Kėdainių r. savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje.  Bibliotekininkės Asta Šeliakienė ir Birutė Lysenkienė supažindino su  Kėdainių krašto knygnešiais, spaudinių paroda „Jums, knygnešiai, garbė tebūna“ (Bernardas Brazdžionis). Žinias mokiniai gilino spręsdami šaradas.

I-II gimnazijos klasių mokiniai skaitė Gedimino laiškus, dalyvavo diktanto ir dailyraščio konkursuose. Diktanto konkurse I vieta skirta dviem IIC klasės mokiniams: Andželai Remeikytei ir Armandui Mockui. II vietą laimėjo net trys mokiniai, kurie padarė tiek pat klaidų. Tai Justina Pranauskaitė (IA), Šarūnas Uščinas (IB) ir Ugnė Gudaitytė (IIB). Dailyraščio konkurso nugalėtojai: Arijus Alšauskas (IA), Kamilė Truskauskaitė (IA) ir Inga Noreikaitė (IIA).

Surengtas ir kalbos kultūros konkursas „Kad mūsų žodis neverktų“, kuriame dalyvavo III-IV gimnazijos klasių mokiniai. Šiame konkurse geriausiai sekėsi Skaivai Ardavičiūtei (K22-3 gr.). Ji pelnė I vietą. Tik vienu tašku nuo nugalėtojos atsiliko ir laimėjo II vietą Ramūnas Dzikas (SV22-3 gr.) ir Rogneta Striogaitė (SV22-3 gr.). Tiek pat surinkę taškų III vietos laimėtojais tapo SV22-3 grupės mokiniai Irmantas Ragaišis, Justinas Žebarauskas ir A22-3 grupės mokinė Kamilė Rezleraitė.

2023 metai Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti Aukštaitijos metais. Kadangi Kėdainių kraštas priklauso šiam regionui, norime, kad mokiniai geriau pažintų gimtąjį kraštą, juo didžiuotųsi. Lietuvių kalbos dienų renginius baigėme kovo 29 d. edukacine pamoka „Kėdainių krašto etnokultūros savitumas“, kurią vedė etnologė, Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų Arnetų name vadovė  Regina Lukminienė.

Manome, kad visi Centre vykę renginiai priminė, kaip svarbu branginti savo kraštą, kalbą, kultūrą, nes tai mūsų savastis.

Už nuoširdų bendradarbiavimą dėkojame žurnalo „Gimtoji kalba“ vyr. redaktorei R. Urnėžiūtei, Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų Arnetų name vadovei R. Lukminienei, Kėdainių r. savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorei Virginijai Grigorjevienei, bibliotekininkėms A. Šeliakienei ir B. Lysenkienei.

Birutė Baltrūnienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja