Makaronai, bet ne ,,ant ausų“

2024 02 14

Jau keletą metų Lietuvoje organizuojamas mokinių čempionatas ,,Makaronų tiltai“. Vasario 9 d. Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijoje vyko rajoninis pirmenybių  etapas, į kurį buvo pakviesti ir Kėdainių profesinio rengimo centro mokiniai. Čempionate varžėsi maksimalus leidžiamas dalyvių skaičius – 15 komandų.

Čempionato tikslas – pasitelkus žinias bei fantaziją sukurti tokį tiltą, kuris atlaikytų kuo didesnį svorį. Pakabinus ant taisyklingos statinio konstrukcijos, kurios matmenys riboti, svarmenis, gaminys turi išlaikyti kuo didesnę apkrovą, o ir statyti laiko - tik 45 minutės.  Sunku patikėti, kad 400 g nesveriantis tiltas, pastatytas iš pakelio spagečių makaronų ir plastilino, gali išlaikyti daugiau kaip 2 kg svorį.

Statyti tiltus iš makaronų ir plastilino - inžinerinis iššūkis: tiltus veikia klasikiniai statybinės mechanikos dėsniai. Konstruojant statinį reikia taikyti fizikos žinias apie tempimą, gniuždymą ir lenkimą Tokios deformacijos sutinkamos ir realiose tiltų konstrukcijose.

Šis renginys – tai tik maža dalelė mokiniams prisiliesti prie STEAM idėjų:  ugdo mokinių kūrybiškumą, sutelkia dirbti komandoje ir suteikia galimybę prisiliesti prie sudėtingo, bet įdomaus inžinerijos mokslo.

Čempionate buvo renkama ir apdovanojama pirmą vietą užėmusi komanda. Nors netapome nugalėtojais, įgijome naudingos, smagios patirties.

,,Tokiame konkurse dalyvaujame pirmą kartą, bet ateityje įgūdžius tobulinsime“, - tvirtina Centro komandos dalyviai Justinas Žebarauskas, Augustas Spulginas, Linas Linkus, Orestas Jeleniauskas ir Denas Žukovskij.

Alma Valonienė, fizikos mokytoja