Mokymo užduočių mobilumo veikla Turkijoje

2024 04 10

Kėdainių profesinio rengimo centro profesijos mokytojos Ingrida Šlikienė ir Dalia Sapronienė, mokytojo padėjėja Edita Ragožienė, projektų vadovė Vilija Bakutytė dalyvavo programos „Erasmus+“ 2023 m. profesinio mokymo srities mobilumo projekto mokymo užduočių mobilumo veikloje Turkijoje, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odasi Mesleki Egitim merkezi profesinio mokymo centre. Projekto dalyvėms labai svarbu buvo tinkamai pasiruošti mokymo veiklai užsienio šalies mokykloje, todėl ilgai diskutavome, kaip galėtume mokymo programoje apjungti lietuviškos virtuvės patiekalų gamybos, verslumo ir tarpkultūrines temas. Profesinės mokyklos Turkijoje mokinių užsienio kalbos žinios buvo vidutiniškos, todėl  svarbu buvo parinkti ir tinkamus mokymo metodus, kad informacija būtų jiems įdomi bei suprantama. Mokymo veiklos metu Lietuvos komandą papildė anksčiau projekte dalyvavęs kviestinis ekspertas iš viešbučio ,,Belcekiz Beach Club” restorano virtuvės šefas Sercan Alabyakar, todėl galėjome panaudoti mokymo metodą ,,Atvirkštinė klasė“.  Tačiau vienas iš įdomiausių momentų mokymo vizito metu buvo praktiniai darbai, kurių metu gaminome tradicinius lietuviškus patiekalus: Kėdainių  blynus, bulvių plokštainį, šaltibarščius su bulvėmis, keptos duonos tortą, žagarėlius, tinginį. Turkijos mokinius supažindinome ir su Lietuvoje šiuo metu labai populiariu tradiciniu karaimų patiekalu- kibinais. Pamokų metu vyko ir tarpkultūrinės diskusijos, kurių metu supažindinome mokinius su Lietuva, Kėdainiais, mūsų mokymo įstaiga ir lietuviškomis tradicijomis. Mokiniams smagu buvo atsakyti į viktorinos „Kahoot“ klausimus ir parodyti, kad per trumpą laiką jie gavo informacijos apie jiems naują šalį Lietuvą.

Mokymo užduočių vizito dalyvių įspūdžiai.

Ingrida: „Norėčiau pasidalinti savo įspūdžiais iš mokymo vizito, kuris sukėlė dviprasmiškus jausmus. Pradžioje patyriau nerimą ir nežinomybę, kaip sugebėsiu įveikti iššūkius, tačiau vėliau jaučiau džiaugsmą ir pasididžiavimą, kad pavyko tai padaryti. Tai buvo tikrai įdomus ir iššūkių pilnas kelias. Rekomenduočiau savo kolegoms bent kartą sudalyvauti mobilumo projekto mokymo užduočių veikloje ir išbandyti save kitoje aplinkoje. Dalyvavimas tokioje mobilumo veikloje ne tik padeda plėtoti pedagoginius įgūdžius, bet ir suteikia galimybę plėsti profesines žinias bei įveikti savo ribas. Tai buvo neįkainojama patirtis, kuri padėjo man tobulėti kaip pedagogui, o nauja įgyta patirtimi galėsiu pasidalinti ir su savo mokiniais.“

Dalia: „Mobilumo veiklos metu turėjau galimybę ne tik dalintis žiniomis ir taikyti įvairius mokymo metodus, bet kartu ir mokytis iš Turkijos kolegų bei mokinių. Tai neįkainojama patirtis, kuri padėjo man išplėsti savo akiratį ir suprasti kultūrų įvairovę Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę būti šio projekto dalimi,  o kolegoms dėkoju už šiltą priėmimą ir bendradarbiavimą.“

Vilija: „Turkijos mokiniai yra labai panašūs kaip ir Lietuvoje. Jie smalsūs, energingi ir dinamiški, o dauguma šių mokinių jau turi aiškias profesines svajones ir siekia įgyvendinti savo karjeros tikslus. Jiems daugiau patinka praktinės veiklos, kurios reikalauja judėjimo, kūrybiškumo  ir komandinio darbo. Bendradarbiaujant su šiais mokiniais, svarbu skatinti jų kūrybingumą, mokytis iš savo klaidų ir puoselėti jų profesines svajones bei ambicijas.“

Edita: „Mobilumo Turkijoje metu turėjau galimybę aktyviai bendrauti su vietiniais mokytojais ir mokiniais. Šis kultūrų ir patirties mainų procesas buvo ne tik įdomus, bet ir įkvepiantis. Matyti mokinių entuziazmą ir norą mokytis buvo tiesiog nuostabu. Grįžau su naujomis žiniomis, įkvėpimu ir dar didesniu pasitenkinimu dėl savo darbo.”

Vilija Bakutytė, projektų vadovė