Temperatūra - žiniose, eksperimentuose, jausmuose

2022 03 30

Pasaulinė Žemės diena- astronominis pavasaris, lygiadienis, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. Žmogaus veiklos mastai vis didėja ir tai yra laikoma pagrindiniu klimato atšilimą lemiančiu veiksniu.

Problema aktuali. Prie jos prisilietė ir Kėdainių profesinio rengimo centro mokiniai, įgyvendindami ilgalaikį integruotą projektą ,,Temperatūra – žinių ir jausmų indikatorius“.  Projekto tikslas – supažindinti centro bendruomenę su temperatūra -  eko sistemos rodikliu, faktoriumi, kuris yra vienas iš svarbiausių aplinkos veiksnių, nuo kurio priklauso planetos išlikimas, faktoriumi, aptariamu ir tarptautiniuose projektuose, kuriuose dalyvauja centras. Projektuose „Mikro ir projektinio mokymo(si) metodais grįstas žiedinės ekonomikos ir ekologinio sąmoningumo mūsų mokykla kursas, skirtas profesinio rengimo institucijoms“ ir „Ekologinė mokykla“ vienas iš nagrinėjamų objektų – temperatūra, jos pokyčiai, juos sukeliantys komponentai.

Projekto pristatyme apžvelgta fizikų pateikta teorinė medžiaga, prietaisai temperatūroms matuoti, biologija, geografija temperatūrų pasaulyje, jos svarba įvairiose specialybėse. Eksperimentus ruošė ir juos demonstravo A20-3 grupės mokinys Kajus Šniurevičius, projekto tiriamąjį darbą ,,Akademijos ekologinės, šiaudais kūrenamos, katilinės naudingumo koeficiento nustatymas“,  kurį atlikome kartu su Akademijos gimnazijos mokiniais, filmavo ir pristatė AM19-3 grupės mokinys Lukas Radzevičius, o  plataus termometrų rūšių spektras buvo demonstruojamas ekspozicijoje.

Apie atmosferos įtaką, šiltnamio efektą, maksimalių ir minimalių Žemėje temperatūrų taškus ir kitas  įdomybes kalbėjo A20-3 grupės mokinė Modesta Paškevičiūtė. Grupė virėjų „detektyvių“ temperatūrinės fizikos ieškojo virtuvėje ir rado labai daug sąsajų procesuose, induose, modernioje mokomosios virtuvės įrangoje. Virėjo specialybės mokinė Martyna Vaičiūtė įrodė, kad ji ne tik puiki specialybės, bet ir fizikos žinovė. Automechanikas iš AM20-3 grupės Povilas Pakštys papasakojo apie temperatūros jutiklius, kurie palaiko variklio temperatūrinį režimą, supažindino su optimaliomis darbo sąlygomis, kondicionavimu automobilių salonuose. Apie temperatūrą - jausmų indikatorių, poeziją, poetę Salomėją Nėrį ir aukštą jos jausmų temperatūrą kalbėjo M20-3 grupės mokinė Vilma Snieškaitė.

O kokia centre socialinė temperatūra, ką įrodo renginio termometras? Atliktas tiriamasis darbas apie merginų ir vaikinų temperatūrų skirtumus nustatė, jog skirtumų nėra.

Renginio vedėjai: Jokūbas ir Ugnius Kontrimai, Dovydas Pugalskis, Savina Katerina Brigytė, renginio operatorius- Gabrielius Vansevičius.

Alma Valonienė, fizikos mokytoja, projekto koordinatorė