Tvarumą paverskime įpročiu

2023 11 06

Spalio 23–29 dienomis Aplinkos ministerija penktąjį kartą paskelbė Klimato savaitę. Ši graži iniciatyva Kėdainių profesinio rengimo centro mokinius paskatino prisijungti  prie ekologinio raštingumo didinimo, kalbėjimo apie klimato kaitos iššūkius ir galimybes. Tinklapyje ,,Klimato kaita“ tarp Klimato savaitės renginių šalyje buvo paskelbti ir Kėdainių profesinio rengimo centro renginiai.

Spalio 23 dieną Centre vyko mokyklinio projekto „Ekologiškos energijos gamybos įrenginiai“ pristatymas – paroda. SV22- 3 grupės suvirintojai, padedami mokytojų Viliaus, Arvydo, Kęstučio, Almos,  gamino įrenginius, kuriuose saulės, vėjo, vandens, šiluminės ekologiškos atsinaujinančios energijos rūšys virto kitomis energijos rūšimis. Renginio metu buvo pristatytos ,,Erasmus+“ projekto ,,Mikro ir projektinio mokymo metodais grįstas žiedinės ekonomikos ir ekologinio sąmoningumo kursas, skirtas profesinio rengimo institucijoms (TREE)“ veiklos ir rezultatai. Į projekto pristatymą buvo pakviestas Centre apdailininko specialybę baigęs Tomas, kuris turėjo papasakoti savo sėkmės istoriją. Tomas įmonėje „Elektrum Lietuva“, kuri yra didžiausia Baltijos šalyse žaliosios elektros gamintoja, dirba saulės modulių montuotoju. Dėl susiklosčiusių aplinkybių dalyvauti negalėjo, todėl  savo sėkmės istoriją pristatė filmuotoje medžiagoje.

Spalio 24 dieną grupė mokinių vyko į Energetikos ir technikos muziejų Vilniuje. Įspūdį paliko Virsmo salėje įrengta naujausia  ekspozicija ,,Nikola Tesla – žmogus, apšvietęs pasaulį“. Salės išskirtinumas – didžiausios Baltijos šalyse Teslos ritės, kuriomis pasiekiama milijonų voltų įtampa. ,,Pavargome, bet esame patenkinti fiziškai išbandę daugybę energijos virsmų, pagroję žaibais,‘‘- teigė mokiniai. Kitose salėse apžiūrėjome pramonės, energetikos ekspozicijas, industrinį paveldą, čiuožykloje ,,pasimatavome“ nusileidimo vamzdžiu greitį, nagrinėjome žiedinės ekonomikos stendus. Sužavėti likome „Leonardo da Vinčio mašinos“ paroda. Tai genijaus, davusio pradžią povandeniniams laivams, skraidančioms mašinoms, parašiutams, nardymo kostiumams, ekskavatoriams, kranams, darbai.

Kelionė į Vilnių neprailgo, nes kelyje sprendėme kryžiažodį ,,Ar Gedimino bokštas atsidurs po vandeniu?“, skirtą pasitikrinti žinias apie tvarumą, dalyvavome nacionaliniame aplinkosaugos egzamine.

Savaitę baigėme ilgalaikio integruoto mokyklinio projekto „Temperatūra – žinių ir jausmų gamtai indikatorius“ pristatymu. Renginio dalyviai generavo idėjas apie klimato kaitos priežastis bei pasekmes, siūlė būdus, kaip sumažinti žmonių veiklos padarinius, aptarė  ,,kelionę“ klimato neutralumo link. Vienintelė išeitis norint išlikti -  išmokti atrasti pusiausvyrą tarp dviejų jėgų: Žmogaus ir Gamtos. Įsipareigojome tvarumą paversti įpročiu, nes tik taip padėtume atvėsti Žemei, kurios vidutinė paviršiaus temperatūra  pakilusi 1,01oC. ,,Pradėkime nuo kelionių pėsčiomis, dviračiais, nuo persėdimo iš privataus transporto  į visuomeninį, žiedinės ekonomikos taikymo,“ - siūlė dalyviai. - ,,Mes prieš klimato kaitą!“ Geriausių atsakymų,  pasiūlymų autoriai apdovanoti prizais.

Visą savaitę apie žaliąją pertvarką bylojo Centro erdvėse vykusi piešinių paroda „Ekologiška dailė“.

Alma Valonienė, fizikos mokytoja